عمومیکسب و کار ایرانی

سایز مناسب کفش کوهنوردی مناسب شما چقدر است؟

اگر در انتخاب سایز مناسب دچار تشویش شده اید، با خواندن مقاله زیر می توانید به راحتی تصمیم درست را اتخاذ نمایید. انتخاب کفش مورد نیاز شما با جنسیت، وزن، تنوع فعالیت و مسیری که می‌خواهید از کفش استفاده نمایید و شرایط مسیر رابطه مستقیم دارد.

از جمله عواملی که در انتخاب نوع کفش مورد نیاز خود باید در نظر بگیرید می‌توان به سرما و درجه حرارت مسیر، میزان رطوبت، ارتفاع و سختی مسیر و مدت زمان برنامه اشاره کرد.

همچنین نوع فعالیت شما، در انتخاب کفش نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، به عنوان مثال می توان به کوهنوردی در ارتفاعات بلند، کوهنوردی فنی، کوهنوردی با کوله پشتی، ترکینگ، کمپینگ، راهپیمایی در دامنه، طبیعت گردی، شکار و ماهیگیری، دویدن در زمین های هموار، راهپیمایی و زندگی شهری اشاره کرد.

بیشتر بدانید:

انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی: کفش کوهنوردی چگونه کفشی است؟

کفش مناسب را به جرات می‌ توان به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کوهنوردی معرفی کرد. انتخاب و خرید یک کفش کوهنوردی مناسب نه تنها صعود را برای شما آسان و لذت‌بخش‌‌تر می‌ کند، بلکه احتمال بروز هرگونه حادثه را نیز کاهش خواهد داد.

با این حال، هیچ کفشی وجود ندارد که برای تمام مصارف مرتبط با کوهنوردی مناسب باشد. انتخاب کفش باید بر اساس نوع مسیر، شرایط آب و هوایی، شرایط جسمانی شما و برخی دیگر از موارد انجام شود. در ادامه این مطلب به ارائه راهنمای خرید کفش کوهنوردی خواهیم پرداخت و نکاتی را متذکر خواهیم شد که هنگام خرید این نوع کفش باید به آنها توجه داشته باشید.

نکاتی مهم در انتخاب سایز کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی مناسب باید گرم و نرم، سبک بوده و فضای کافی برای انگشتان شما داشته باشد. بوت را در انتهای روز با جوراب تست کنید. سایز خود را بدانید.

بهتر است سایز پای خود، پهنا، طول قوس پا را بدانید چرا که در برخی فروشگاه لوازم کوهنوردی با یک وسیله اندازه گیری می‌شود و دیگر موارد ضروری  نیز توسط یک متخصص در فروشگاه ارزیابی می‌گردد.

همچنین می‌توانید طول پا خود را اندازه گیری کرده و از نمودار سایز استفاده کنید و سایز پای خود را بیابید. کفی کفش را درآورده و دوباره امتحان نموده و بایستید، حنما انگشت شصت و بلندترین انگشت شما در قالب کفش قرار گرفته و راحت باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید، کفش ها را در انتهای روز امتحان کنید. پای شما معمولاً در طول فعالیتهای روزانه تا حدی بزرگ می‌شود و در بزرگترین سایز خود قرار می‌گیرد. در این صورت، کفشی که به پای شما کوچک می‌باشد را نمی‌خرید.

اگر از کفی طبی استفاده می‌کنید بهتر است آنها را نیز با خود ببرید زیرا در راحت بودن بوت تاثیر دارد.

مناسب بپوشید. از ضخامت جوراب مطمئن شوید. برای پیاده روی از جوراب هایی با الیاف مصنوعی استفاده کنید. جوراب‌هایی از جنس کتان دیر خشک می‌شوند و باعث تاول زدن پاها میگردند.

کفش را برای مدتی زمانی، حداقل ۱۰ دقیقه‌ای پا کنید. در فروشگاه راه رفته و اگر پله‌ای در فروشگاه هست، از آنان بالا و پایین بروید. معمولاً سطح شیبداری در فروشگاه‌های فروش کفش کوهنوردی وجود دارد (فضا یا ابزاری تهیه شده) که بر روی آن رفته و وضعیت کفش و پا خود در کفش را بر روی آن امتحان نمایید، در غیر اینصورت سطح شیب داری پیدا کرده و بر روی آن راه بروید. این نکته برای انتخاب کفش کوهنوردی مناسب بسیار اهمیت دارد .

چطور تشخیص دهیم سایز کفش مناسب پایمان است ؟

برای انتخاب سایز مناسب کفش باید ابتدا جورابی را به ضخامت جورابی که معمولا در کوهنوردی می پوشید به پا کنید. پس از پا کردن کفش در حالی که هنوز بند های آن باز است.

پا را به قسمت جلویی آن بچسبانید تا نوک انگشتان شما جلوی کفش را احساس کند،توجه داشته باشید که انگشتان پای شما به هیچ وجه خمیده نباشند.

در این وضعیت باید پشت پای شما به اندازه یک انگشت سبابه با پشت کفش فاصله داشته باشد. مطمئن شوید هیچ فشاری به انگشتان پا وارد نشود.

حالا پشت پای خود را به قسمت عقب هدایت نموده تا کاملا به قسمت انتهایی کفش بچسبد. در این حالت باید حدود یک انگشت سبابه دست، بین نوک انگشتان شما با قسمت جلویی کفش فاصله وجود داشته باشد، بطوری که بتوانید تمامی انگشتان خود را به راحتی حرکت دهید.

در صورتی که می خواهید به صورت حرفه ایی و با استاندارد U.S و E.U سایز مناسب پایتان را پیدا کنید، پاهای خود را بدون جوراب و پوشش روی یک سطح صاف(یک تکه کاغذ بزرگتر از پاهای خود) قرار دهید.

روی همان سطح صاف پشت پایتان را به دیوار یا جسم ثابتی بچسبانید. از قسمت بلندترین انگشتان مطابق شکل یک خط بکشید. فاصله میان دیوار و خط کشیده شده را اندازه گیری و ثبت کنید. اندازه بدست آمده را با جدول موجود در لینک ذیل تطبیق دهید و سایز دقیق کفش خود را بیابید.

برای مثال اگر شما آقا هستید و طول پای شما ۲۳۵ میلیمتر (۲۳٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد پایتان ۴۲ می باشد. به این ترتیب اگر شما خانم هستید و طول کف پای شما ۲۲۵ میلیمتر (۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز استاندارد پای شما ۳۸ خواهد بود.

: توصیه ما برای انتخاب سایزمناسب کفش کوهنوردی، استفاده از یک سایز بزرگتر از نتایج جدول  است. به این صورت که اگر طول کف پای شما ۲۲۵میلیمتر(۲۲٫۵ سانتیمتر) است، سایز کفش استاندارد برای استفاده داخل شهر برای خانم ها ۳۸ اما برای کفش کوهنوردی ۳۹ می تواند ایده آل باشد و آقایان نیز برای داخل شهر سایز ۴۲  و برای کوهنوردی ۴۳، سایز کفش مناسب برایشان می باشد.

چند نکته راجع به انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نحوه گام برداشتن در کوهستان

همانطور که می‌دانید، هر ورزشی قوانین تخصصی و فنون خاص خود را دارد و تفاوت ورزشکاران حرفه‌ای در هر رشته، نسبت به سایرین که تنها برای تفریح و سرگرمی به آن می‌پردازند یا افراد تازه کار، این است که آنها ریزه کاری‌ها و فنون خاصی که باعث می‌شود، با حداقل مصرف انرژی و عدم آسیب، بهترین نتیجه را بگیرند، رعایت کرده و همواره از ورزش کردن لذت می برند.

کوهنوردی هم علی رغم ظاهر ساده و پیچیده نبودن و سهولت در انجام آن، ورزشی است که برای انجام آن نیاز به تجربه، دانسته های علمی و مهارت های تخصصی فراوان است، که در صورت رعایت نکردن این اصول و قواعد، از ورزش لذت نبرده و ممکن است آسیب ببینید و به جای ارتقاء سطح سلامتی، تندرستی خود را از دست خواهید داد.

برای مثال یکی از مشکلات متداول کوهنوردان، انتخاب تجهیزات مناسب و درخور نیاز مسیرهای کوهنوردی است که از کفش می‌توان به عنوان مهمترین آنها نام برد. برای انتخاب سایز مناسب کفش  کوهنوردی بسیار دقت کنید، زیرا در صورت عدم تطابق کفش نسبت به مسیر و فیزیک پای شما، علاوه بر مصرف انرژی بیشتر، کارایی کمتر و آسیب پذیری بیشتری خواهید داشت.

در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی، همواره این نکته را در نظر بگیرید که هر چقدر مسیر کوهنوردی دشوارتر می شود نیاز به کفشی محکم تر و قوی تری دارید، معمولا استفاده از کفش های ضعیف نسبت به مسیر کوهنوردی باعث کاهش شدید عمر کفش، آسیب دیدن و در برخی موارد صدمات جدی پا می شود.

انتخاب نکردن سایز مناسب کفش کوهنوردی چه مضراتی دارد؟

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی و نوع آنها کاملا متفاوت میباشد. کفش  های کوهنوردی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

اولین آسیب های استفاده از کفش نامناسب احتمال زمین خوردن و آسیب است. کفی کفش های کوهنوردی به شکلی طراحی شده است که تا حد بسیار زیادی از سر خوردن جلوگیری می کند، اما تقریبا تمامی کفش های ورزشی کف صاف داشته و شما به راحتی روی صخره ها لیز می خورید. مشکل دیگری که کفش نامناسب و کفشی غیر از کفش کوهنوردی در شما ایجاد می کند، درد و آسیب در زانو و کمر است.

بیشتر بدانید:

کلام آخر

متاسفانه باور افراد زیادی آن است که کفش کوهنوردی همان کفش های اسپرت و ورزشی است که برای پیاده روی های روزمره استفاده می کنید. اما در واقع کفش های کوهنوردی کفش هایی کاملا متفاوت و حرفه ای هستند که برای بالا رفتن از صخره ها و مسیرهای صعب العبور طراحی شده اند.

کوهسایت عرضه کننده انواع لوازم موردنیاز برای کوهنوردی، کمپینگ، طبیعیت گردی و دوچرخه سواری از برندهای مطرح و باکیفیت است.عرضه این لوازم با تضمین اصالت کالا و قیمت های مناسب مزیت های خرید از این فروشگاه است.

ضمن آنکه برای رفاه حال مشتریان عزیز فروشگاه اینترنتی با امکان مشاوره آنلاین فراهم شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت این فروشگاه مراجعه نمایید.

احتمالا می‌خواهید به کوه بروید و دنبال یک کفش مناسب کوهنوردی می‌گردید. کفش مناسب و استاندارد تاثیر زیادی در کیفیت ورزش و راحتی پای شما دارد و مهم است که شما برای انجام هر ورزشی، کفش استانداردی داشته باشید.

در این مطلب قرار است تمام ویژگی‌هایی که یک کفش مناسب کوهنوردی باید داشته باشد را معرفی کنیم. بنابراین اگر قصد خرید کفش کوهنوردی دارید، این مطلب را با دقت بخوانید و سعی کنید کفش‌تان، تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

آیا کفش کوهنوردی برای بالا رفتن از کوه اهمیت دارد؟

اگر علاقه مند به شروع کوهنوردی هستید، احتمالاً در مورد آن کفش‌های عجیب و غریب و تنگی که همه می‌پوشند شنیده‌اید. آیا آنها واقعا خوب هستند؟ و اساسا یک کفش مناسب کوهنوردی، چه تاثیری در موفقیت شما در فعالیت‌تان دارد؟

کفش‌های کوهنوردی تفاوت زیادی با کفش‌های ورزشی معمولی دارند. آنها محکم هستند، از لاستیک چسبناک فوق‌العاده نرم پوشیده شده‌اند و به خوبی از پا مراقبت می‌کنند. نکته اصلی این است که اگر واقعا می‌خواهید در صعود از کوه پیشرفت کنید، باید روی یک جفت کفش مناسب کوهنوردی، سرمایه گذاری کنید. اگر هم به صورت جدی کوهنوردی نمی‌کنید، بهتر است به گزینه‌های زیر فکر کنید.

می‌توانید برای دفعات اول کفش مناسب کوهنوردی را قرض کنید

اگر برای تفریح و فقط گاه‌گاهی از کوه‌ها بالا می‌روید یا قصد دارید طبیعت گردی کنید، بهتر است از دوستان‌تان یا هیئت‌های کوهنوردی یا سالن‌های ورزشی ، یک جفت کفش مناسب کوهنوردی قرض کنید.

برای مبتدیان این کار درستی است؛ چراکه تا زمانی‌که به سطحی از آمادگی برسید، مدتی طول خواهد کشید. شاید شما از این ورزش لذت نبرید و قصد ادامه دادن آن را نداشته باشید.

اگر کفش قرض می‌کنید، حواس‌تان باشد که ابتدا کف پاهای خود و سپس کفش‌تان را به خوبی تمیز کنید تا تمام کثیفی و میکروب‌ها را پاک شوند.

پس کی کفش مخصوص کوهنوردی بخرم؟

توصیه می‌کنیم بعد از چند جلسه، زمانی که می‌خواهید یک کوهنورد حرفه‌ای شوید، برای کفش مناسب کوهنوردی هزینه کنید. اگر قصد صعود به صورت مرتب را دارید، مطمئناً کفش‌ها ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

ویژگی‌های کفش مناسب کوهنوردی

حالا می‌رسیم به معرفی ویژگی‌های لازم کفش مناسب کوهنوردی. برای خرید و تهیه کفش کوهنوردی، دقت کنید که کفش شما تمام این ویژگی‌ها را داشته باشد.

ضد آب باشد

یک کوهنورد ممکن است در شرایط آب و هوایی مختلفی قرار بگیرد، برای مثال گاهی باید در باران و برف به راهش ادامه دهد و یا از کنار چشمه‌های کوهستان بگذرد. بنابراین کفش باید بتواند از نفوذ آب به پا جلوگیری کند.

چنین اتفاقی (ورود آب و برف به داخل کفش) ممکن است حتی منجر به آسیب دیدگی و سرمازدگی پای کوهنورد شود. کفشی تهیه کنید که از متریالی ساخته شده باشد که آب را به داخل راه ندهد، حتی جوراب شما نباید خیس شود.

طراحی مناسبی داشته باشد

کفش کوهنوردی شما باید بتواند از حرکات پا پشتیبانی کند. زیره کفش، کفی، رویه، پاشنه و ساق کفش باید طراحی به خصوصی داشته باشد که بتواند در فضای کوهستان از پای شما حمایت و حفاظت کند. کفش شما در عین نرم و راحت بودن، باید محکم و مقاوم هم باشد. به طور مثال ساق نسبتا بلندی داشته باشد که از پیشگیری کند یا زیره آن محکم باشد که به هیچ وجه پاره یا سوراخ نشود.

دارای تهویه و حفظ دما باشد

گردش هوا به درون و بیرون کفش کوهنوردی بسیار مهم است، چراکه جلوی زیاد پا و یا بیش از حد گرم شدن آن را می‌گیرد. همچنین به سلامت و بهداشت پوست پا کمک می‌کند.

از طرف دیگر، حفظ دمای پا در زمستان هم مهم است. که پای شما را گرم نگه دارد. این دو ویژگی در کفش‌های مخصوص کوهنوردی وجود دارند، چراکه با متریال و تکنولوژی مخصوصی ساخته می‌شوند.

وزن کفش زیاد نباشد!

وزن کفش شما با توجه به نوع کوهستانی که قرار است به آن صعود کنید، متفاوت است؛ اما به طور کلی کفش شما نباید بسیار سنگین باشد که پا و کمرتان را خسته کند. کفش سنگین شما را اذیت می‌کند و اجازه لذت بردن از مسیر را به شما نمی‌دهد. وزن استاندارد کفش‌های مختلف، متفاوت است اما به طور حدودی 600 گرم وزن مناسبی برای کفش مناسب کوهنوردی است.

سایز مناسب کفش کوهنوردی

یک جفت کفش خوب اما راحت، چیزی است که برای اولین جفت کفش مناسب کوهنوردی باید به دنبالش باشید. اگر کفش شما سایز مناسبی نداشته باشد، از صعود خود لذت نخواهید برد. همچنین اگر پاهای شما به علت انتخاب کفش کوچک درد می‌کند، نه تنها لذتی نخواهید برد، بلکه شاید آنقدر خسته و اذیت شوید که مسیر را رها کنید و برگردید.

از طرفی کفش شما نباید گشاد باشد که پا در آن رها و آزاد و لغزان باشد. چنین کاری منجر به ایجاد حادثه و آسیب می‌شود. در انتخاب سایز مناسب کفش کوهنوردی به این نکته‌ها توجه کنید!

کفش مناسب کوهنوردی را حضوری بخرید!

توصیه می‌کنیم که حتما برای خرید کفش کوهنوردی، حضوری اقدام کنید که بتوانید آن را در فروشگاه بپوشید و سایز راحت را بخرید. در فروشگاه یک جوراب ضخیم (همان جورابی که قرار است در حین کوهنوردی پا کنید) را بپوشید و سپس کفش را به پا کنید.

به فضای خالی کفش توجه کنید!

قبل از اینکه بندهای کفش را ببندید، تست کنید که آیا جلوی کفش (نوک انگشتان) فضای خالی دارد یا نه؟ وجود کمی جای خالی مشکلی ندارد، اما نه بیشتر از یک بند انگشت. از طرفی به هیچ وجه انگشتان پا نباید در فشار باشند.

همچنین پشت پا به اندازه یک انگشت اشاره با پشت کفش باید فاصله داشته باشند. کفش مناسب کوهنوردی لزوما هم‌سایز بقیه کفش‌های ورزشی‌تان نیست.

به مردانه و زنانه بودن کفش اهمیت ندهید!

اگر به عنوان یک آقا، پاهای باریکی دارید، می‌توانید کفش کوهنوردی زنانه یا صندل مردانه هامتو  تهیه کنید؛ یا اگر به عنوان یک خانم، پاهای پهنی دارید، می‌توانید کفش مردانه تهیه کنید. دقت کنید زنانه و مردانه بودن کفش کوهنوردی در ظاهر آن فرقی ندارد و فقط بحث تکنیکال اندازه‌هاست.

ساق کفش کوهنوردی می‌تواند بلند یا کوتاه باشد، اما مطمئن شوید که شما راحت است و کفش به آن فشار نمی‌آورد.

انواع کفش کوهنوردی

چندین نوع کفش برای صعود وجود دارد. شما ابتدا باید هدف خود را به درستی، مشخص و سپس اقدام به تهیه کفش مناسب کوهنوردی خود کنید. در این قسمت انواع کفش برای صعود را معرفی می‌کنیم.

کفش مناسب کوهپیمایی

اگر مبتدی هستید و هنوز به کوه‌ها و تپه‌های کوچک می‌روید، یعنی مسیرهایی که خشک و نسبتا هموار هستند، یک جفت کفشِ کوهپیمایی تهیه کنید. این کفش‌ها از پای شما در ساعات طولانی ورزش‌تان، مراقبت می‌کنند و سنگین یا خیلی گرم نیستند که باعث خستگی یا تاول زدن پای‌تان شوند. معمولا چنین کفش‌هایی سبک و بدون ساق هستند و انعطاف مناسبی دارند.

کفش کوهنوردی از کفش کوه پیمایی (یا پیاده روی) سنگین‌تر و حرفه‌ای‌تر است. ساق دارند و سفت هستند، هرچند کفی آن باید منعطف باشد. این کفش‌ها ضدآب هستند و برای مسیرهای خشک و سرد هم مناسب‌اند؛ به شرطی که مسیر بیش از حد یخبندان و برفی نباشد.

این نوع از کفش‌ها برای کوهنوردی‌های سنگین ساخته شده‌اند. به همین نسبت هم کفش‌هایی سنگین و بسیار قوی هستند. کفی این کفش‌ها به هیچ‌وجه انعطاف پذیر نیست اما برای نصب گرامپون (تیغه‌های فلزی برای کف کفش برای حرکت در برف و یخ) جا دارد.

کفش مناسب کوهنوردی سنگین

کفش کوهنوردی سنگین از موارد قبلی حرفه‌ای‌تر و گران‌تر است. اگر کوهنورد نیمه حرفه‌ای هستید که به کوه‌های زیر 5000 متر صعود می‌کند، این کفش‌ها برایتان مناسب است.

اما از آنجا که این کفش‌ها حرفه‌ای و سنگین هستند و مناسب صعود زمستانی، پس به هیچ وجه این کفش‌ها را در کوهستان‌های بدون یخ و برف به پا نکنید؛ چراکه باعث تاول زدن پاها می‌شود. این کفش‌ها هیچ دوختی با نخ ندارد و انعطاف کمتری از موارد قبلی دارد.

کفش مناسب هیمالیانوردی

کفش هیمالیا نوردی از نوع کفش‌های کوهنوردی سنگین محسوب می‌شود و فرق آن با مورد قبلی این است که یک لایه اضافه‌تر دارد و آن را برای صعودهای بالای 5000 متر مناسب می‌کند. این کفش برای کوهنوردان حرفه‌ای که قصد صعود به قله‌های مرتفع مثل اورست دارند مناسب است. این کفش را جز در این موارد نپوشید؛ چراکه شما را اذیت خواهد کرد.

انعطاف پذیری کمتر، ضخامت بیشتر و دوخته شدن لایه‌های بلندتر و ضخیم‌تر برای پیشگیری از نفوذ رطوبت و سرما از دیگر ویژگی‌های این کفش‌های تخصصی است.

انواع کفش کوهنوردی |بهترین کفش کوهنوردی چهار فصل |سرمایه گذاری

کفش مناسب سنگ نوردی

در مسیرهای سنگی سخت کوهستانی، کوهنوردان اغلب کفش‌های صخره ای راحت می‌پوشند. در کوهستان، کفش‌های سنگی باید تحمل برخورد با سنگ را داشته باشند و در عین حال نرم باشند که پا بتواند در جهات مختلف حرکت کند. بیشترین استحکام این کفش‌ها در قسمت پنجه است؛ چراکه بیشترین فشار هم روی این قسمت می‌آید.

نکات خرید و انتخاب کفش کوهنوردی

نکاتی که در این قسمت می‌آوریم در خرید کفش مناسب کوهنوردی مهم هستند. بنابراین سعی کنید، آن‌ها را در خریدتان لحاظ کنید!

خرید از یک فروشگاه آگاه

نه تنها باید حتما کفش کوهنوردی را قبل از خرید امتحان کنید (بهتر است اولین خریدها، آنلاین نباشد) ، بلکه باید کفش‌های کوهنوردی خود را از یک فروشگاه تخصصی بخرید و یک فروشنده آگاه به ورزش کوهنوردی به شما توصیه کند که چه مدلی برای شما مناسب‌تر است. همچنین فروشنده باید پای شما را اندازه‌گیری کرده و کفش‌هایی را با سایز صحیح به شما پیشنهاد کند.

انعطاف پذیری

به یاد داشته باشید که برخی از کفش‌های کوهنوردی می‌توانند در طول زمان کشیده شوند، در حد نیم سایز. در مورد میزان کشش و باز شدن هر مدل از فروشگاه مشاوره بخواهید و انتخاب خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

نکته دیگر این است که بعضی کفش‌ها تاریخ انقضا دارند. یعنی پس از زمانی دیگر قابل استفاده نیستند، پس حین خرید حواس‌تان به تاریخ تولید آن‌ها باشد.

اندازه و سایز

سایز کفش‌های کوهنوردی از برندی به برند دیگر و حتی مدلی به مدل دیگر بسیار متفاوت است؛ حتی تا چندین سایز تفاوت خواهید دید. مهم است که آنها را حتما قبل از خرید امتحان کنید.

خرید در بعدازظهر

پاهای شما می‌توانند در طول روز کمی بزرگتر شوند. قبل از خرید کفش کوهنوردی به پیاده روی بروید، جورابی که در کوهنوردی میپوشید را با خود ببرید و کفش‌ها را بپوشید و با آن راه بروید تا مطمئن شوید که کفش انتخابی‌تان راحت است.

برای کوهنوردی باید یک جفت کفش مناسب و تخصصی داشته باشید؛ چراکه کفش مناسب کوهنوردی ویژگی‌های خاصی دارد که آن را با بقیه‌ کفش‌های ورزشی متمایز می‌کند. در این مطلب همه اطلاعات و نکاتی که باید در انتخاب و خرید کفش مناسب کوهنوردی از بانی کمپ بدانید را آورده‌ایم.

دکمه بازگشت به بالا